Neseďte doma, vydejte se do přírody třeba s pronajatým autem

Moderní technologie, zejména výpočetní technika, svádí k tomu trávit mnoho času v interiéru a zanedbávat tělesný pohyb. S prvními náznaky tohoto fenoménu jsme se mohli setkat již za socialismu, v polovině osmdesátých let, kdy se na scéně začaly objevovat první herní počítače, například ZX Spectrum Plus.

jízda autem

Počítače se od té doby vyvinuly do takové podoby, která umožňuje vytvářet virtuální realitu, což také některé jedince zcela odstřihne od reality fyzické. Stává se pak, že si tito lidé malují svět podle počítačového modelu a bývají frustrovaní z jeho skutečné podoby. Spolu s absencí fyzického pohybu je to docela velký problém, někdy zralý i pro léčení u psychologa či psychiatra.

dálniční provoz

Nebuďte otroky těchto technologií a využívejte je rozumně s tím, že si budete dopřávat výlety do přírody tak, jak to bylo mezi lidmi běžné třeba za zmíněného socialismu. Tehdy bývalo zvykem vyrážet s kamarády vlakem třeba jen tak, bez cíle, anebo s jasnou vizí návštěvy hradů a zámků či přírodních zajímavostí.

Jestliže využijete vozidla z půjčovny aut Praha, máte velké pole působnosti, co se týče rozsahu nabídek výletů do okolí. Z Prahy snadno vycestujete například směrem do Krkonoš, Lužických a Jizerských hor, není to daleko k Sázavě a Berounce, zajímavé výlety zažijete i Českém Švýcarsku, v Českém ráji, v Táboře, na Sedlčansku a Voticku a oslovit vás mohou i Karlovy Vary a blízké hřebeny Krušných hor s Klínovcem a Božím Darem.

Při pobytu v přírodě se lidé mnohem lépe sbližují a konverzují, než přes e-mail a mobil, přece jen je lepší osobní kontakt než elektronika, která pouze zprostředkuje některé záležitosti, ale osobní setkání nemůže zastoupit. Do přírody vytáhněte nejen vaše ratolesti, ale i rodiče a prarodiče v seniorském věku, ti mají také pochopitelně právo na pohodovější život a na vaši blízkost.