Revize elektřiny vám může zachránit život


Cena revize elektřiny je položka z rodinného rozpočtu, kterou vydávají rozumní lidé, aby si zajistili vlastní bezpečnost v domě či v jiných obytných či průmyslových prostorách. Provádění některých revizí dokonce ukládá zákon jako povinnost, a tam kde revize povinná není, jde pouze o dobrovolnou činnost. Revize elektrických zařízení si kladou zejména dva cíle, za prvé ochránit majetek před vznikem požáru, a za druhé chránit lidské zdraví a životy. Ve hře také bývají domácí či užitková nebo divoce žijící zvířata, proto se revize provádí i v místech jejich chovu a případného náhodného výskytu. Problém elektrických zařízení je vždy ten, že elektřina není zjistitelná pouhými smysly, a tak se musí provádět potřebná opatření, aby nás nemohla ničím negativním překvapit.

elektrikář u rozvaděče

Revizní práce odhalují některé drobné nedostatky na spotřebičích, elektrických zařízeních a rozvodech, ale také se setkávají se závažnými skrytými závadami. Ty mohou souviset s běžným provozem, tedy v souvislosti s opotřebením materiálu a s manipulací se spotřebiči, například s jejich přenášením a častým využíváním. Velmi nebezpečné jsou například různé žací stroje, elektromotory, topná tělesa a poškozené přívodní a prodlužovací šňůry.

elektrikáři při práci

K nebezpečným situacím dochází i u přetížených zásuvek, kam je zapojeno příliš mnoho spotřebičů s velkým odběrem. Závažné jsou také elektroinstalace prováděné podomácku, kde zasahoval kutil, který ovšem není certifikovaný elektrikář. Kutilové se mohou dopustit mnoha závažných chyb, například zapojí zásuvkové okruhy příliš tenkým průřezem vodičů a zásuvky pak vyhoří a spolu s nimi celý dům. Elektrikáři také revizní činností předchází smrtelným úrazům, buď vizuálně nebo pomocí měření zjistí takové nedostatky, které dotyčné osoby donutí k likvidaci vysloužilých spotřebičů, svítidel i elektrických rozvodů a zařízení, a k nákupu nových nebo k zásadní opravě, která již proběhne podle předpisů a korektně.