Co je testosteron a proč je tolik pro tělo důležitý? Na co si dát největší pozor?


S úbytkem testosteronu se musí muži potýkat obvykle s přibývajícím věkem a samozřejmě to sebou nese mnohé nežádoucí projevy. Jak ho můžete doplnit?

Co je testosteron a proč je tolik pro tělo důležitý? Na co si dát největší pozor?

Testosteron je hormon, který se v mnohem větší míře vyskytuje u mužů. Proto jej také považujeme za hlavní mužský hormon, i když i ženské tělo ho v menší míře má. Pokud ale mluvíme o tom, že u mužů s přibývajícím věkem dochází k tloustnutí, změně fyzického vzhledu, řídnutí vlasů, ke ztrátě sexuální aktivity a touhy nebo k projevům úzkostí a depresí, má to obvykle spojitost právě s tím, že hladina testosteronu klesá. Zatímco dospívající chlapci a mladí muži mají většinou testosteronu dostatek a tělo se tak přirozeně v určitých oblastech vyvíjí, s přibývajícím věkem, testosteronu zase přirozeně v těle ubývá. To se může negativně projevit, muži mají i menší libido, nápadně se mění jejich vzhled. Jak si s tím poradit?

smutný muž

Kdy zpozornět?

Určitě by se muži měli mít na pozoru, pokud po čtyřicítce začnou pociťovat některé projevy úbytku testosteronu. Patří sem zejména potíže v sexuální oblasti, klesající touha na sex, ale i třeba potíže s erekcí. Úbytek testosteronu ale prozradí i únava, stres, tloustnutí, horšící se paměť, ztráta energie nebo návaly horka, pocení a problémy se spánkem. Muži mohou přicházet o vlasy, celkově se mohou cítit mizerně, což je takový vztyčený varovný prst. Je třeba situaci řešit. Pravdou je, že ve většině případů hodně pomůže změna životního stylu, pokud se upraví jídelníček, jedinec začne býti více aktivním, mohou se projevy začít zmírňovat.

hormon testosteron

Jak si pomoci sám?

Testosteron bez předpisu se dá pořídit jako doplněk stravy, ten je obvykle vhodný i pro sportovce, protože zlepšuje stav svalové hmoty. Jinak jsou ale přípravky s obsahem testosteronu vázány na lékařský předpis, obvykle takovou léčbu ale lékaři ordinují mužům s opravdu velkým úbytkem testosteronu a jen v určitých konkrétních případech. Změna životního stylu nebo třeba úprava hladiny tohoto mužského hormonu za pomoci bylinek, například kotvičníku, pomáhá a je dostačující.